Peace is good for business - på sikt

17 september 2025

BREV FRÅN GS - SEP
Krig och konflikter tvingar idag över 480 miljoner barn att växa upp utan trygghet, utbildning och skydd. Samtidigt har finansieringen till den humanitära sektorn minskat dramatiskt – mer än 40%. Behovet är större än någonsin, men resurserna räcker inte till. Därför vänder vi oss till er i näringslivet: tillsammans kan vi stänga gapet mellan behov och resurser, och ge fler barn chansen till en trygg framtid.

Kära företagspartner,

Några av er har kanske hört om mitt karriärbyte, som sammanföll med Rysslands invasion av Ukraina. Jag hade länge funderat på att lämna arbetet med att skapa värde för aktieägare och istället rikta mina krafter mot att skapa värde för människor. Efter 22 år i näringslivet – och dagen efter att en affär jag arbetat med annonserades på Mumbais börs – sade jag upp mig. Någon månad senare kom invasionen. Och i bakgrunden pågick alla andra krig och konflikter. Barn nekades sina rättigheter till skydd och utbildning. Barn offrade sina liv och sitt välmående i konflikter de aldrig bett om.

Precis som era sektorer förändras den humanitära sektorn. 2025 har inneburit en dramatisk omställning för oss. Fler barn än någonsin behöver våra evidensbaserade metoder, samtidigt som resurserna i sektorn har minskat mer än 40%. Våldet mot barn ökar. Vi måste bli mer effektiva, tänka mer som företagsledare, alltid med barnens välmående i centrum. Vi bygger kapacitet lokalt för att uppmuntra kostnadseffektivitet och kvalitativt stöd för barn i krig. Men vi måste också våga bredda vår finansiering, diversifiera våra inkomstkällor, för att inte stå sårbara i en värld där behoven växer snabbare än resurserna.

Över 480 miljoner barn växer idag upp i krig eller på flykt. Siffrorna är förödande.

“Fler barn än någonsin behöver våra evidensbaserade metoder, samtidigt som resurserna i sektorn har minskat mer än 40%."
Ranjani Srinivasan, Generalsekreterare War Child Sverige

Om vi ser på situationen i termer av tillgång och efterfrågan: fler barn lever i krig (efterfrågan), samtidigt som pengarna i sektorn minskar (tillgång). Barn som får stöd av War Child för att läka växer upp till unga vuxna som tror på fred. Men allt fler barn lämnas utan stöd. Där kommer ni in.

Vi behöver ert engagemang för att

  • Skala upp våra metoder och nå fler barn.
  • Stärka lokala partners så att stödet blir långsiktigt och hållbart.
  • Möta barnens behov – inte bara för att överleva, utan för att frodas.

Vi hyllar de företag som redan idag integrerar samhällsansvar i sin verksamhet och stöder organisationer som War Child. Men vi vet också att potentialen är större. Näringslivet sitter på nycklarna: ni har både resurserna och innovationskraften att bidra till en fredlig och hållbar framtid.

250501_WCA_DRC_education - kit distro_JT (13)

Barn i Kongo for skolkit för att äntligen återvända till skolan efter månader av oroligheter

Foto: War Child

20250113_WCUK_Lebanon_Baalbeck_FoodDistribution_232030-01-13 (1)

Peace is good for business – på sikt. Det är bra för er, det är bra för samhället, och det är ovärderligt för våra barn här hemma. Näringslivet är arkitekten bakom den värld vi lever i – allt vi konsumerar, allt vi omges av. Ni kan välja att vara mer än aktörer på en marknad – ni kan vara aktörer i världen.

War Child utvecklar och tillhandahåller evidensbaserade, skalbara och hållbara metoder för att ta kriget ur barnen. Att samarbeta med oss är att omsätta ambitioner i handling, att förena affärsframgång med socialt ansvar, och att visa ledarskap i en tid då det behövs mer än någonsin.

Varje bidrag gör skillnad. Vi tackar varmt för ert stöd och ser fram emot att tillsammans skapa verklig och varaktig förändring för de barn som behöver oss mest.

Varma hälsningar,
Ranjani Srinivasan
Generalsekreterare på War Child Sverige